Russel Wiki
Advertisement

Schedule[]

Monday-Friday
5 am - PCOO Documentaries
6 am - RadyoBisyon
7 am - Pilipinas, Gising Ka Na Ba? (in January 18, 2016, it renamed as Pilipinas, Gising Ka Na Ba? ng Bayan)
8:30 am - Dora the Explorer (Tagalog dub) / Mon, Wed & Fri: Science Kwela and Tue & Thurs: Pamana
9 am - Rugrats (Tagalog dub) / Math Power
9:30 am - Hey Arnold! (Tagalog dub) / Learn with English
10 am - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub) / Winx Club (Tagalog dub)
10:30 am - Winx Club (Tagalog dub) / The Enchong Dee Show
11 am - Gitanas
11:30 am - Bagets Kids / Bimby
12:15 pm - APO Tanghali Na!
1:45 pm - Viva Box Office
3:30 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
4 pm - The Fairly OddParents (Tagalog dub)
4:30 pm - Kamen Rider Gaim
later
2 pm - Viva Box Office / 2:30 pm - Bimby / Mars Ravelo's Roberta and 3:15 pm - Kahapon Lamang / Hulog ng Langit
4 pm - Kamen Rider Giam / Rugrats (Tagalog dub) (later every Wednesday and Friday: SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
4:30 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub) / Kahapon Lamang
MONDAY, TUESDAY (or WEDNESDAY) & THURSDAY (or FRIDAY)
5 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub) / 5:15 pm - The Fairly Odd Parents (Tagalog dub) / Cash Cab Philippines
later added: 5:45 pm - Glory Jane (Philippine remake)
6:30 pm - Express Balita
7:45 pm - Double Dare Philippines
8:15 pm - Kumander Bawang / Paano Kita Iibigin / Ang Iyong Pag-Ibig
WEDNESDAY (or TUESDAY) & FRIDAY
5 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub) (later at 5:15 pm)
later added: 5:30 pm - Glory Jane (Philippine remake)
6 pm - Express Balita (later at 6:15 pm)
7 pm - PBA
9 pm - Paano Kita Iibigin / Kumander Bawang / Syrena
9:45 pm - A Woman of Steel / Simplemente Maria (2015)
10:15 pm -
Mon-Thurs: Cheer Up, Mr. Kim! / A Witch's Love / I Remember You
Fri: T.O.D.A.S.
11 pm - News Team 13
11:45 pm -
Mon: Report Kay Boss!
Tue: Forum ni Randy / Kakampi Mo Ang Batas
Wed: Good Take / Forum ni Randy
Thurs: Kakampi Mo Ang Batas / Lingkod Kapinoy
Fri: Kapihan sa Media ng Bayan / Bitag: The New Generation
12:45 am to 2:15 am - TV Shop Philippines
Saturday
5 am - El Shaddai
6:30 am - Hapi Kung Healthy / 6:30 am - Tukaan
7 am - Tukaan / 7:30 am - Makabayang Duktor
8 am - KapinoyLand
8:30 am - Mobile Suit Gundam AGE
9 am - Beyblade: Shogun Steel
9:30 am - Sailor Moon Crystal
10 am - NBA (live via satellite)
12 nn - APO Tanghali Na!
2:30 pm - Showbiz Unlimited
3 pm - PBA
7 pm - Maya Loves Sir Chief
7:45 pm - Dancing with the Stars / Little Superstar
8:45 pm - Joe D’Mango’s Love Notes
9:45 pm - Express Balita Weekend
10:15 pm - ABP Touchdown
10:45 pm - IBCinema
12:15 am - Bitag: The New Generation
1:15 am to 2:15 am - TV Shop Philippines
later
10:15 pm - IBCinema
12 mn to 2 am - TV Shop Philippines
Sunday
4:30 am - Jesus Miracle Crusade
6 am - Kerygma TV
7 am - Family TV Mass
8 am - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
8:30 am - Chinatown TV
9:30 am - Kawaii International
10:30 am - SundayToons
12 nn - Hey it's Fans Day!
2 pm - Forever Barkada / The Main Event (Viva Sports)
3 pm - PBA
7 pm - Who Wants to be a Millionaire? (Philippine version)
8 pm - Born to be a Superstar
9 pm - Dingdong n' Jessa
10 pm - Express Balita Weekend
10:30 pm - Sunday Sinemaks
12:30 am to 2 am - El Shaddai
IBC 13 sked (1/4-8/16)
5 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
6 pm - Express Balita
7 pm - 2015-16 PBA Philippine Cup Semifinals
9 pm - Paano Kita Iibigin
9:45 pm - A Woman of Steel
10:15 pm -
Mon-Thurs: Cheer Up, Mr. Kim!
Fri: T.O.D.A.S.
11 pm - News Team 13
11:45 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (1/9 and 10/16)
5 pm - 2015-16 PBA Philippine Cup Semifinals
7 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (1/11-13 and 15/16)
5 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
6 pm - Express Balita
7 pm - 2015-16 PBA Philippine Cup Semifinals
9 pm - Paano Kita Iibigin
9:45 pm - A Woman of Steel
10:15 pm -
Mon-Wed: Cheer Up, Mr. Kim!
Fri: T.O.D.A.S.
11 pm - News Team 13
11:45 pm onwards - Regular programming
IBC 13 primetime sked (1/19, 22, 27 and 29/16 and 2/3/16)
5:30 pm - Glory Jane (Philippine remake)
6:15 pm - Express Balita
7 pm - 2015-16 PBA Philippine Cup Finals
9 pm - Kumander Bawang
9:45 pm onwards - Regular programming
IBC 13 primetime sked (1/20/16 and 2/5/16)
5:45 pm onwards - Regular programming (with Glory Jane)
IBC 13 primetime sked (1/24/16)
3 pm - Glory Jane marathon
4:30 pm - 2015-16 PBA Philippine Cup Finals
7 pm onwards - Regular programming
IBC 13 primetime sked (2/6/16)
3 pm - Glory Jane marathon
7 pm - Maya Loves Sir Chief
7:45 pm - Dancing with the Stars: The Finals
9:15 pm - Joe D'Mango's Love Notes
10:15 pm - Express Balita Weekend
10:45 pm - IBCinema
12:30 am to 2 am - TV Shop Philippines
IBC 13 sked (2/7/16)
4:30 am - Regular programming
8 am - Chinatown TV
9 am - Kawaii International
10 am - Glory Jane Marathon
12:15 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (2/13/16)
10 am - 2016 NBA All-Star Game: BBVA Rising Star Challenge
12 nn onwards - Regular programming
IBC 13 sked (2/14/16)
4:30 am - Regular programming
8 am - Chinatown TV
9 am - 2016 NBA All-Star Game: 65th All-Star Game
12:15 pm - Hey it's Fans Day!
2 pm - Kawaii International
3 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (2/15/16)
9 am - 2016 NBA All-Star Game: NBA All-Star Celebrity Game
12:15 pm - Regular programming
IBC 13 sked (3/5/16)
3 pm - PBA: Rain or Shine Elasto Painters vs. NLEX Road Warriors (delayed from March 4)
5 pm onwards - Regular programing
IBC 13 sked (3/19/16)
3 pm - PBA: Meralco Bolts vs. Blackwater Elite (delayed from March 18)
5 pm onwards - Regular programing
IBC 13 sked (4/2/16)
3 pm - PBA: NLEX Road Warriors vs. Globalport Batang Pier (delayed from April 1)
5 pm onwards - Regular programing
IBC 13 sked (4/9/16)
3 pm - PBA: Phoenix Fuel Masters vs. Globalport Batang Pier (delayed from April 8)
5 pm onwards - Regular programing
IBC 13 sked (4/10/16)
4:30 am - Regular programming
10 am - Pacquiao vs. Bradley 3 (live via satellite) (simulcast over GMA, Solar Sports and Solar All Access)
3 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (4/16/16)
3 pm - PBA: Mahindra Enforcers vs. Star Hotshots (delayed from April 13)
5 pm - PBA: Alaska Aces vs. NLEX Road Warriors (delayed from April 15)
7 pm onwards - Regular programing
IBC 13 primetime sked (4/17/16)
3 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Quarterfinals: Alaska Aces vs. Tropang TNT
5 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Quarterfinals: Rain or Shine Elasto Painters vs. Barangay Ginebra San Miguel
7 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (4/18-20 and 22/16)
5:15 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
5:30 pm - Glory Jane (Philippine remake)
6:15 pm - Express Balita
7 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Quarterfinals
9 pm - Syrena
9:45 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (4/23/16)
3 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Quarterfinals: NLEX Road Warriors vs. Meralco Bolts (delayed from April 18)
5 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Quarterfinals: Barangay Ginebra San Miguel vs. Rain or Shine Elasto Painters (delayed from April 19)
7 pm onwards - Regular programing
IBC 13 sked (4/25-29/16 and 5/2 and 4/16)
5:15 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
5:30 pm - Glory Jane (Philippine remake)
6:15 pm - Express Balita
7 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Semifinals
9 pm - Syrena
9:45 pm onwards - Regular programming
IBC 13 sked (5/6, 11, 13 and 18/16)
5:15 pm - SpongeBob SquarePants (Tagalog dub)
5:30 pm - Glory Jane (Philippine remake)
6:15 pm - Express Balita
7 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Finals: Alaska Aces vs. Meralco Bolts (delayed from May 2)
9 pm - Syrena
9:45 pm onwards - Regular programming
IBC 13 primetime sked (5/8/16: Mother’s Day, a day before the 2016 Philippine elections)
5 pm - 2016 PBA Commissioner's Cup Finals Game 2: Rain or Shine Elasto Painters vs. Alaska Aces
7 pm onwards - Regular programming
Advertisement